Europejski Korpus Solidarności

To inicjatywa Unii Europejskiej skierowana do osób w wieku 18-30 lat. Więcej na jej temat przeczytasz tutaj. W ramach programu, młodzi ludzie mogą uczestniczyć w programach wolontariatu, podróżując za granicę, natomiast organizacje z całej Europy mają możliwość przyjmowania tych wolontariuszy. Jesteśmy jedną z organizacji uczestniczących w programie i od 2016 roku przyjęliśmy w Rzeszowie już ponad 200 osób! Dodatkowo pomagamy polskiej młodzieży wyjechać na podobne programy za granicę.

Prowadzimy dwa typy wolontariatu:

  • Wolontariat grupowy „Cultural Crossroads” to projekt, w którym uczestniczy jednorazowo 12 wolontariuszy. Przyjeżdżają oni do Rzeszowa na trzytygodniowy okres. Wziąć w nim udział może także młodzież mieszkająca w Rzeszowie i całej Polsce! Najbliższe edycje programu będą realizowane w następujących okresach:

    • 03.12.2023 – 24.12.2023
    • 18.02.2024 – 10.03.2024
  • Wolontariat długoterminowy „Youth Embracing Change” to program skierowany do 6 wolontariuszy, którzy podejmują się pracy z nami na przestrzeni całego roku. Obecnie gościmy nową grupę, która rozpoczęła pracę w sierpniu 2023 i pozostanie z nami do lipca 2024.  

Aby sprawdzić, czy obecnie prowadzimy nabór na projekty, zarejestruj się na Europejskim Portalu Młodzieżowym. Wszystkie ogłoszenia naborów publikujemy tam publicznie. Aplikować możesz tylko za pośrednictwem tego portalu!

Jeśli jesteś z Polski i szukasz możliwości wyjazdu na wolontariat do innego kraju, załóż konto na portalu, znajdź odpowiedni projekt w wybranej organizacji za granicą i aplikuj! W przypadku pytań lub potrzeby pomocy, napisz lub zadzwoń do nas, umów się na spotkanie – z przyjemnością pomożemy..

JAK APLIKOWAĆ

  1. Zaznajom się z naszą organizacją – Odwiedź naszą oficjalną stronę internetową oraz profile na portalach społecznościowych (Facebook, Instagram, YouTube) oraz zapoznaj się z naszym FAQ.

  2. Sprawdź czy aktualnie prowadzimy nabór na nadchodzący projekt. Naszą ofertę znajdziesz na tej mapie bądź przez wyszukiwarkę na portalu.

  3. Załóż konto na Europejskim Portalu Młodzieżowym, załącz aktualne CV w języku angielskim (zachęcamy do bycia kreatywnym i pokazania w resume swoich mocnych stron!)

  4. Znajdź naszą ofertę i aplikuj!

PRACA

Jako wolontariusz w naszej organizacji doświadczysz intensywnej przygody, która znacząco wpłynie na twoje życie! Pracując z nami przez cały rok, zdobędziesz praktyczne doświadczenie w organizowaniu wydarzeń, pracy z młodzieżą oraz tworzeniu materiałów promocyjnych. Oprócz tego, będziesz mieć okazję zanurzyć się w naszej kulturze i stylu życia, doskonaląc jednocześnie umiejętność posługiwania się językiem polskim i nawiązując nowe kontakty z mieszkańcami Rzeszowa.

Jeśli zdecydujesz się na krótkoterminowy wolontariat grupowy (trwający 3 tygodnie), czekają na Ciebie wyzwania związane z projektem promocji edukacji międzykulturowej. Będziesz odwiedzać lokalne szkoły, dzielić się wiedzą o swoim kraju i kulturze, tworzyć scenariusze zajęć i prowadzić lekcje. To wymagające zadanie, ale pełne satysfakcji i pozytywnej energii. Wspólnie z innymi wolontariuszami stworzysz wyjątkowe zajęcia dla miejscowej młodzieży, nawiążesz nowe znajomości i odkryjesz uroki polskiej kultury.

ZAKWATEROWANIE, KIESZONKOWE I PODRÓŻ

W ramach 12-miesięcznego programu wolontariackiego zapewnimy Ci komfortowe zakwaterowanie w trzypokojowym mieszkaniu, znajdującym się w pięknej kamienicy przy rzeszowskim Rynku. Co miesiąc otrzymasz dodatek na wyżywienie i kieszonkowe w wysokości około 1600 PLN.

Jeśli wybierzesz 3-tygodniowy program, otrzymasz około 900 PLN gotówki na wyżywienie i kieszonkowe. Dodatkowo, jeśli nie mieszkasz w Rzeszowie, zakwaterujemy Cię w hostelu, gdzie będziesz dzielić pokój z dwoma innymi wolontariuszami. Na koniec, zwrócimy Ci koszty podróży zgodnie z budżetem projektu, które zazwyczaj wynoszą między 180 a 360 EURO, jeśli nie mieszkasz w Rzeszowie.