INPRO powstało w 2014 roku w Rzeszowie, stolicy województwa podkarpackiego. Jesteśmy grupą międzynarodowych przyjaciół, których ścieżki przecięły się przy realizacji wspólnych inicjatyw. Zaangażowani w działalność trzeciego sektora, doświadczeni jako wolontariusze, koordynatorzy inicjatyw i zarządzający organizacją, podjęliśmy decyzję o zawiązaniu własnego stowarzyszenia. Wierzymy, że powodzenie naszych działań tkwi w umiędzynarodowieniu naszego zespołu.
Praca przy projektach utwierdziła nas w przekonaniu, że różnorodność kulturowa istotnie kształtuje nasze postawy i odświeża spojrzenie na społeczność lokalną.Naszą misją jest podnosić wiarę w to, że międzynarodowe inicjatywy stanowią wartość dodaną i przyczyniają się do rozwoju społeczności lokalnej. Nasze inicjatywy skupiają się przede wszystkim wokół rozwoju osobistego i edukacji młodych ludzi z Rzeszowa i województwa podkarpackiego. Poprzez nasze projekty i warsztaty staramy się dotrzeć do osób nie tylko pochodzących z innych kręgów kulturowych, ale także reprezentujących różnorodność pod względem pochodzenia, wieku jak również podglądów i wierzeń. Nasze działania mają na celu realizację poza formalnych programów edukacyjnych najwyższej jakości. Tworzymy międzynarodowe środowisko, jak i zapewniamy przestrzeń do indywidualnego rozwoju jednostek. Otwieramy na dialog na tematy lokalne, narodowe i międzynarodowe. Prowadzimy również programy na rzecz integracji cudzoziemców mieszkających w Rzeszowie ze społecznością lokalną.
Jesteśmy jednym z największych beneficjentów programu Erasmus Plus (Sektor Młodzież) oraz Europejskiego Korpusu Solidarności w Polsce. Do roku 2022, zrealizowaliśmy ponad 60 projektów wymian młodzieży, międzynarodowych szkoleń, jak również działań strategicznych. W 2021, jako jedni z niewielu w Polsce i jedyni na podkarpaciu, otrzymaliśmy akredytację Erasmus w dziedzinie młodzieży, jak również Znak Jakości Europejskiego Korpusu Solidarności na lata 2021 – 2027. To dowód na wysoką jakość naszych projektów oraz gwarancja dofinasowania kolejnych działań na rzecz mobilności młodzieży. Należymy również do międzynarodowej sieci Eurodesk.
Nasz stały zespół to 6 osób zatrudnionych na etaty, 4 z nich w pełnym wymiarze godzin. Współpracujemy z siecią międzynarodowych trenerów, facylitatorów, którzy wspierają nas w realizacji prowadzonych działań. Na co dzień pracują z nami również wolontariusze europejscy, których gościmy w ramach programu EKS.
Rokrocznie, finansujemy i gościmy 65-80 wolontariuszy europejskich, jak również zealizujemy w Rzeszowie wymiany młodzieży, szkolenia międzynarodowe oraz organizujemy praktyki zawodowe dla młodzieży. Z naszych bezpłatnych, międzynarodowych programów każdego roku korzysta ok. 350-500 osób.
Prowadzimy również szereg działań na rzecz Rzeszowa i Podkarpacia. Raz na kwartał organizujemy festiwale informacji młodzieżowej, regularnie odwiedzamy szkoły, od lat organizujemy kluby młodzieżowe czy spotkania społeczno-kulturowe pod hasłem Open Café. Angażujemy się w lokalne imprezy, wystawy, pikniki czy targi.
Siedziba naszej organizacji znajduje się w samym centrum Rzeszowa – w budynku głównego dworca kolejowego. Dysponujemy wielofunkcyjną przestrzenią o powierzchni 350m2, na którą składają się nasze biura, sala warsztatowa, zaplecze socjalne, jak również część hostelowa z 7 pokojami i 24 miejscami noclegowymi. Do dyspozycji gości hostelu są wspólne prysznice z toaletami (damskie i męskie), wyposażona kuchnia oraz nieograniczony dostęp do internetu.