Spotkanie Breaking Stereotypes: Indonezja
W środę, 3 grudnia o godzinie 19:00, zebraliśmy się w restauracji Trattoria Al Forno, aby posłuchać fascynujących historii o Indonezji – kraju 17 000 wysp i 250 milionów ludzi.
Indonezja znajduje się 23 godziny lotu od Polski. Co wiemy o tym kraju? Niewielu z nas potrafi wskazać Indonezję na mapie świata. A szkoda, bo Indonezja rozciąga się na ponad 5 tysięcy kilometrów, zajmując prawie 2 miliony km² powierzchni. Jest to również największy na świecie kraj muzułmański. Chociaż islam dominuje w tej części świata, Indonezja jest niezwykle zróżnicowana pod względem kultury i narodowości.
Stereotypy pojawiają się w naszych głowach, gdy wiemy niewiele o danym kraju czy narodzie. A co, jeśli nie znamy tego kraju wcale? Większość z nas zna popularne turystyczne miejsca – wyspę Bali, niektórzy słyszeli o smokach z Komodo. Cały świat widział wiadomości o zamachach terrorystycznych na Bali czy tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku. Ponadto wielu z nas uważa, że Indonezja to kraj słabo rozwinięty.
Ale czy to prawda? Czy islam jest tam niebezpieczny dla turystów? Czy Indonezja to tylko Bali? Czy Bali to prawdziwy raj? Jacy są Indonezyjczycy? Jak wygląda codzienne życie w Indonezji? Co warto wiedzieć o tym egzotycznym kraju i jego kulturze?
Gościem wieczoru była Katarzyna Warchoł, absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, która uczyła angielskiego w lokalnej szkole średniej w Indonezji. Kasia jest prawdopodobnie jedyną Polką i jedyną białą kobietą, która mieszkała w Lamongan na wyspie Jawa (60 km od Surabaji) – najbardziej muzułmańskim mieście w Indonezji.
To wydarzenie było okazją do przełamania stereotypów i poznania bogatego, złożonego świata Indonezji, wykraczającego poza powszechne wyobrażenia.