Global_Village_Group_Picture
Breaking Stereotypes, Education, Solidarność, Wolontariat

Global Village: A Retrospective

Wspomnienie projektu Global Village

Cześć! Mam na imię Torben i pochodzę z Niemiec. Obecnie mieszkam i pracuję w  Rzeszowie jako wolontariusz. W ciągu ostatnich tygodni, jednym z moich głównych zadań było prowadzenie i współpraca z niesamowitym zespołem składającym się z krótkoterminowych wolontariuszy z wielu różnych państw. Chciałbym Wam o tym opowiedzieć, nie tylko dlatego, że to ważny projekt pod względem wymiany kulturowej, ale też dlatego, że było to dla mnie świetne doświadczenie!

Czym jest Global Village?

Najpierw, ogólne informacje: Projekt odbywający się pod nazwą „Global Village” trwał trzy tygodnie i wzięło w nim udział 12 wolontariuszy z następujących krajów: Katalonia (Hiszpania), Cypr, Francja, Grecja, Nigeria, Armenia, USA, Kazachstan i Zimbabwe.

Wszystkie te osoby, niezależnie od tego, czy mieszkają już w Rzeszowie, czy też przyjechały z daleka, spotkały się w jednym celu: aby wziąć udział i pomóc we wzmocnieniu wymiany kulturowej wśród uczniów w dobie globalizacji. 

Jak to wyglądało?

Zaczęło się 23 września. Powoli, jeden po drugim, uczestnicy zbierali się w sali szkoleniowej biura INPRO. Towarzyszyła temu nieśmiałość, która zazwyczaj pojawia się w przy pierwszym spotkaniu z nieznajomymi. Nieznajomi jednak mogą się poznać, a później nawet zaprzyjaźnić. Rzadko zdarza mi się widzieć, że dzieje się to tak szybko jak w ciągu zaledwie trzech dni. 

W pierwszej połowie tygodnia skupiliśmy się na przygotowaniach i poznawaniu się. Przedstawiliśmy uczestnikom projekt, organizację i oczywiście nas samych. Mieli oni również okazję do zaangażowania się – grali w różne gry i brali udział w  wielu zajęciach, które były nie tylko zabawne ale miały również pozytywny wpływ na dynamikę grupy.

Niedługo po pierwszym spotkaniu wszyscy byli uśmiechnięci, żartowali i śmiali się, wspaniale spędzając czas. W ciągu zaledwie trzech dni, ta grupa nieznajomych zaprzyjaźniła się; zaczęli ze sobą rozmawiać jak gdyby znali się od przedszkola. 

Czym się zajmowali?

Po tych pierwszych dniach przyszedł czas na prawdziwą pracę. Każdy uczestnik przygotował krótką, ale interesującą prezentację na temat swojego kraju, a teraz nadszedł czas, aby się nią podzielić.

W ciągu trzech tygodni odwiedziliśmy pięć różnych szkół, gdzie przedstawiliśmy nasz program. Nasi wolontariusze usiedli w kręgu przy swoich stolikach, czekając na przybycie uczniów. Po krótkim wprowadzeniu uczniowie zostali podzieleni na małe grupy i dołączyli do wolontariuszy przy różnych stolikach. Każda grupa miała dziesięć minut na wysłuchanie prezentacji i zadawanie pytań. Następnie grupy przechodziły zgodnie z ruchem wskazówek zegara, więc każdy miał szansę dowiedzieć się czegoś o każdym kraju. Ale to nie wszystko!

Nasi krótkoterminowi wolontariusze przygotowali również wiele pytań nad którymi trzeba się było zastanowić mających na celu zmotywowanie uczniów do większego zaangażowania i pomoc w ćwiczeniu umiejętności mówienia po angielsku.

Dlaczego się tym zajmujemy i jaki jest nasz cel?

Cały projekt skupiał się na wymianie kulturowej. W dzisiejszych czasach, kiedy cały świat stoi otworem, jesteśmy połączeni bardziej niż kiedykolwiek przez Internet, coraz częściej poznajemy inne kultury i narodowości, najważniejsze jest, żeby się wzajemnie rozumieć.

Wszyscy jesteśmy ludźmi o różnym pochodzeniu, z własnymi historiami. Projekt „Global Village” ma na celu przekazanie tego przesłania szkołom i uczniom. Dzięki bezpośrednim interakcjom i osobistym rozmowom każdy ma okazję dowiedzieć się więcej o naszym świecie i o sobie nawzajem. To nie tylko pomaga nam lepiej się poznać, ale także sprzyja większej otwartości i zrozumieniu.

To dwugodzinne spotkanie może dostarczyć sporo wiedzy i spostrzeżeń, które mogą okazać się przydatne przez całe życie!

Co najbardziej mi się podobało?

Jako jeden z prowadzących bardzo lubiłem poznawać innych wolontariuszy. Pochodzimy z różnych środowisk, ale mimo to znaleźliśmy nić porozumienia i  spędziliśmy razem fantastyczny czas.

Ten projekt podobał mi się nie tylko dlatego, że wierzę w jego właściwe przesłanie, ale także dlatego, że pozwolił mi poszerzyć moje horyzonty i nauczyć się więcej o innych kulturach –  a nawet o sobie samym!

Podsumowując, każdemu gorąco polecam udział w „Global Village” lub innych podobnych projektach. Jeśli to brzmi interesująco, nie wahaj się skontaktować z  INPRO, aby uzyskać więcej informacji o naszych nadchodzących projektach. 

Do zobaczenia wkrótce!

Torben

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.