Dookoła świata w Rzeszowie: Global Village
We wrześniu i październiku 2024 r. mieliśmy okazję prowadzić krótkoterminowy projekt Europejskiego Korpusu Solidarności pod nazwą „Global Village” w Rzeszowie. Ta intensywna wymiana kulturowa zgromadziła krótkoterminowych wolontariuszy z całego świata, w tym z Zimbabwe, Nigerii, Armenii, Cypru, Grecji, Francji, Katalonii, Kazachstanu i Stanów Zjednoczony. Każdy z uczestników podzielił się unikalną historią, innym aspektem swojej kultury, tworząc wspaniałą mozaikę międzynarodowej przyjaźni i zrozumienia.
Tydzień 1: Przełamanie lodów i poznanie Rzeszowa
Pierwszy tydzień polegał na poznawaniu się i zwiedzaniu miasta. Wolontariusze zaczęli od zabawnych gier dla przełamania lodów, ucząc się nawzajem swoich imion i dzieląc się informacjami o sobie. Śmiech ogarnął pomieszczenie, a początkowe granice coraz bardziej się zacierały, dzięki czemu łatwo było poczuć się jak przyjaciele, a nie obcy z odległych krain.

Następnie grupa udała się na wycieczkę po mieście z dwoma niesamowitymi przewodnikami, Torbenem i Sihem, którzy poprowadzili ich przez zabytkowe ulice Rzeszowa. To doświadczenie pomogło wszystkim poczuć się bardziej jak w domu, a zwiedzanie wzbudziło ciekawość, zainspirowało do dyskusji i pozwoliło lepiej poznać Polską kulturę i historię.
Przygotowanie do Global Village
Po zaklimatyzowaniu się w nowym otoczeniu, uczestnicy zabrali się do pracy, przygotowując prezentacje na temat swoich krajów. W ramach projektu Global Village wkrótce mieli odwiedzić różne szkoły w Rzeszowie, pokazując swoje ojczyzny uczniom. Wolontariusze poświęcili czas i kreatywnie przygotowali swoje prezentacje, podekscytowani możliwością zaangażowania i zainspirowania uczniów.
Tydzień 2: The Global Village przenosi się do szkół

W drugim tygodniu program Global Village rozpoczął się już oficjalnie w szkołach. Był to czas pełen wrażeń i odkryć. Od momentu wejścia do klas (w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie, III Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie, SP nr 16 w Rzeszowie, IX Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie) wolontariuszy witano z entuzjazmem. Uczniowie byli chętni do poznawania krajów, których nigdy wcześniej nie widzieli, słuchając historii od osób, dla których te miejsca są domem.
Wolontariusze dzielili się szczegółami dotyczącymi swoich języków, tradycyjnych tańców i wyjątkowych zwyczajów, odpowiadając na ciekawe pytania uczniów. Nauczyciele i pracownicy szkoły byli niezwykle gościnni, tworząc przyjazne środowisko, które pozwoliło na otwarte i głębokie interakcje. Było to satysfakcjonujące doświadczenie dla wszystkich zaangażowanych – takie, które wywarło wrażenie zarówno na uczniach, jak i wolontariuszach.
Tydzień 3: Pożegnania i przemyślenia
Ostatni tydzień był słodko-gorzki. Podczas gdy wszyscy mogli doświadczyć poczucia spełnienia, trudno było pożegnać się z przyjaciółmi, którzy poczuli, że są dla siebie jak rodzina. Ostatniego dnia zebraliśmy się, aby podzielić się naszymi refleksjami. Jeden z wolontariuszy pięknie to podsumował, mówiąc, że czuje się jakby miał opuścić rodzinę. Ta chwila, pełna szczerości uchwyciła istotę tego doświadczenia – było to coś więcej niż tylko projekt; udział w Global Village pozwolił znaleźć tu swój drugi dom.
Kiedy już uściskaliśmy się na pożegnanie i wymieniliśmy dane kontaktowe, wiedzieliśmy, że te przyjaźnie nie znają granic i zadbamy o to, żeby przetrwały. Dla wielu Global Village w Rzeszowie było czymś więcej niż tylko projektem; była to niezapomniana podróż pozwalająca znaleźć przyjaciół, czegoś się nauczyć, a przy tym przeżyć kulturową wymianę. Każdemu z nas pozostały wspomnienia, historie i kontakty, które pozostaną na całe życie.
Ostatecznie program Global Village przypomniał nam o tym jak piękna jest różnorodność, w której uczymy się siebie nawzajem. Jest to doświadczenie, o którym nie zapomnimy i w przyszłości pozwoli nam stworzyć więcej miejsca dla zrozumienia i zjednoczenia.
