Bezgraniczny Dialog: Zrozumienie między Kulturami
Projekt Bezgraniczny Dialog powstał z lokalnej inicjatywy INPRO znanej jako Open Cafe, która była częścią projektu Open Rzeszów, finansowanego przez Europejską Fundację Młodzieży Rady Europy w 2016 roku. Inicjatywa ta zrodziła się z rosnącej potrzeby zajęcia się problemem wzrastającej liczby imigrantów przybywających do Rzeszowa w celach studenckich i zawodowych.
Open Cafe to przyjazna i nieformalna przestrzeń, w której osoby z różnych środowisk mogą się spotykać, przełamywać stereotypy i prowadzić istotne rozmowy na różnorodne tematy. Uczestnicy uczą się sztuki aktywnego słuchania, znaczenia szacunku oraz sposobów jasnego wyrażania swoich myśli.
Głównym celem projektu Bezgraniczny Dialog jest stworzenie nowych przestrzeni kulturowych w trzech miastach w Portugalii, Hiszpanii i Węgrzech, tworząc środowiska, w których wszyscy spotykają się na równych zasadach, a zasady interakcji są bardziej elastyczne. Takie podejście nie tylko sprzyja wzajemnemu zrozumieniu uczestników, ale także ułatwia szerszą interakcję w społeczności, co w konsekwencji promuje spójność społeczną i harmonijne życie w różnorodności.
Jednak projekt ten nie ogranicza się tylko do angażowania nowoprzybyłych, uchodźców i migrantów. Ma na celu także zacieśnianie więzi między tymi grupami a szerszym społeczeństwem europejskim. W obliczu rosnącego wpływu ideologii skrajnie prawicowych w wielu krajach europejskich, znaczenie budowania otwartych i dostępnych przestrzeni kulturowych staje się jeszcze bardziej istotne. Te przestrzenie stwarzają niezbędne możliwości dialogu między migrantami, uchodźcami a lokalnymi społecznościami.Projekt Bezgraniczny Dialog jest wspierany przez program Erasmus Plus w ramach Kluczowej Akcji Partnerstw Strategicznych, co zapewnia, że będzie kontynuował swoją misję wspierania zrozumienia i nawiązywania kontaktów ponad granicami.
