VET w Rzeszowie: Od Excela po opowieści – niezapomniana przygoda z rachunkowością
W grudniu gościliśmy w Rzeszowie 18 uczniów i 2 nauczycieli z węgierskiej szkoły Veszprémi SZC Bethlen István Közgazdasági és Közigazgatási Technikum. Ich dwutygodniowy pobyt w ramach programu VET (Vocational Education and Training) okazał się czymś znacznie więcej niż tylko nauką – był spotkaniem z kulturą, nowymi ludźmi i praktycznym doświadczeniem.
Od mapy do rynku – dynamiczny początek

Już pierwszego dnia grupa wybrała się na spacer po Rzeszowie – odkrywając zabytki miasta i jego najciekawsze zakątki. To była idealna rozgrzewka przed intensywnym tygodniem pełnym nowych doświadczeń.
Kolejnego dnia uczniowie zanurzyli się w świat przedsiębiorczości dzięki Revas Business Simulations. W rolach wirtualnych przedsiębiorców podejmowali decyzje finansowe, zarządzali zasobami i stawiali czoła wyzwaniom prowadzenia własnej firmy. To praktyczne podejście do nauki okazało się nie tylko skuteczne, ale i angażujące.
Popołudnia z kulturą i rozmową
Każde popołudnie przynosiło nowe wyzwania – od warsztatów międzykulturowych, po gry językowe i rozmowy w języku angielskim. Nasi międzynarodowi wolontariusze zapraszali uczniów do wspólnego odkrywania różnych kultur – od Francji, przez Armenię, po Japonię i Tatarstan.
Dużym powodzeniem cieszyły się też nasze wydarzenia Monday Stories i Open Café – luźniejsze spotkania, które dawały przestrzeń do poznawania nowych ludzi i swobodnej rozmowy. To właśnie te nieformalne momenty często zapadają w pamięć na dłużej.

Podziemia i pieniądze – nauka przez odkrywanie
W połowie tygodnia grupa zeszła pod ziemię, dosłownie – odwiedzając Podziemną Trasę Turystyczną w Rzeszowie. Spacer tunelami, które kiedyś służyły kupcom i mieszkańcom, pobudził wyobraźnię i pozwolił poczuć historię miasta od środka.
W Krakowie uczniowie zachwycili się zabytkową architekturą i bogatym dziedzictwem kulturowym dawnej stolicy Polski.
Wizyta w Narodowym Banku Polskim pozwoliła zajrzeć za kulisy funkcjonowania bankowości. Od polityki monetarnej po rolę NBP w gospodarce – uczniowie mogli zobaczyć w praktyce to, czego uczą się na lekcjach ekonomii.
Edukacja i innowacja po polsku

Drugi tydzień rozpoczął się od wizyty w Zespole Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie. Węgierscy uczniowie wspólnie z polskimi rówieśnikami uczestniczyli w kolejnej symulacji biznesowej – tym razem jako partnerzy. To spotkanie pokazało, jak wiele można się nauczyć, wymieniając się doświadczeniami i punktami widzenia.
Później grupa odwiedziła Podkarpackie Centrum Innowacji – miejsce, w którym technologia spotyka się z kreatywnością. Uczniowie poznali projekty odpowiadające na realne problemy społeczne i zastanawiali się, jak innowacje mogą pomóc im w przyszłości.
Co zostaje z nami
Ten dwutygodniowy pobyt w Rzeszowie był nie tylko lekcją rachunkowości, ale też otwartości, współpracy i odwagi, by wyjść poza własną strefę komfortu. Uczniowie z Węgier przywieźli ze sobą energię i ciekawość, a zostawili po sobie serdeczne wspomnienia i nowe przyjaźnie.




Dla nas, jako organizatorów, to była ogromna przyjemność ich gościć. Spotkania z młodymi ludźmi, którzy chcą się uczyć i poznawać świat, są zawsze inspirujące. Mamy nadzieję, że wyjechali z Rzeszowa bogatsi nie tylko o wiedzę, ale i doświadczenia, które zostaną z nimi na długo.
Już czekamy na kolejne grupy i wspólne przygody!