Arma di Taggia
Erasmus+, Professional Development Activities

Country Roads: Szkolenie w Arma di Taggia

Wyobraź sobie wioskę, która znajduje się blisko wybrzeża Morza Liguryjskiego, 20 minut od słynnego Sanremo i kilka kilometrów od Monte Carlo. Myślisz, że byłaby absolutnie oszałamiająca i bogata? Tego zazwyczaj ludzie oczekują, gdy mowa o takich miejscach, położonych w pobliżu popularnych lokalizacji. Jednym z takich miejsc jest Arma di Taggia, gdzie odbył się kurs szkoleniowy zatytułowany „Country roads”.

Miejsca takie jak Arma di Taggia czy pobliskie wioski są wyraźnym przykładem obszarów, które borykają się z tymi samymi problemami i trudnościami, jakie napotykają tereny wiejskie w całej Europie, a także na całym świecie.

Obszary wiejskie i odległe w Europie, jak i na całym świecie, zmagają się z problemami i codziennymi trudnościami, które większe miasta rozwiązały dawno temu. Dlatego osoby z tych terenów, zwłaszcza młodzi ludzie, nie mają dostępu do możliwości edukacyjnych, pracy, pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, dostępu do odpowiedniej opieki medycznej itd.

Te problemy często prowadzą do tego, że młodzi ludzie opuszczają swoje rodzinne miejscowości… Nie dlatego, że nie lubią swoich domów, rodzin czy wioski, w której mieszkają. Po prostu widzą i czują, że w większych osiedlach mogą znaleźć pracę lub lepsze zatrudnienie, mają większy wybór możliwości w różnych dziedzinach. To sytuacja, z którą obecnie boryka się każdy kraj, ale to także sytuacja, którą można zmienić na lepsze.

W ramach szkolenia „Country Roads” uczestnicy z Włoch, Bułgarii, Grecji, Chorwacji, Rumunii, Polski, Słowenii, Węgier, Portugalii i Hiszpanii spotkali się, aby uczyć się i zgłębiać przyczyny oraz skutki problemów na obszarach wiejskich. Nie tylko poznali te zagadnienia, ale także próbowali znaleźć ciekawe rozwiązania, aby im zaradzić.

Aby to osiągnąć, wspólnie z zespołem „Young Effect” i prowadzącymi, uczestnicy odbyli pięciodniowe szkolenie pełne teoretycznych studiów na temat obszarów wiejskich, co pozwoliło im zdobyć podstawową wiedzę. Była ona niezwykle przydatna w poszukiwaniu rozwiązań dla aktualnych problemów na tych terenach.

Następnie uczestnicy odbyli szereg wizyt w okolicznych, malowniczych wioskach, aby zobaczyć, jak naprawdę żyją tam ludzie, zapytać ich o potrzeby i oczekiwania, zmartwienia i codzienne życie oraz problemy, z którymi się zmagają, a także o rozwiązania, jakie zazwyczaj proponują.

Najważniejszym punktem naszego szkolenia była wizyta w Sanremo, a zwłaszcza spotkanie z lokalną organizacją pozarządową „Pigna mon amour”. Organizacja ta pomaga lokalnej społeczności, zwracając szczególną uwagę na młodych ludzi pochodzących z rodzin o niskich dochodach lub z obszarów o wysokim poziomie przestępczości. Oprócz oficjalnych wizyt uczestników szkolenia „Country Roads”, spędzaliśmy także wspólne wieczory, podczas których lepiej się poznawaliśmy, dzieliliśmy się historiami z naszych kultur i życia osobistego, graliśmy w gry planszowe, a nawet zorganizowaliśmy warsztaty z tańców latynoamerykańskich!

Na zakończenie projektu każdy uczestnik otrzymał oficjalny certyfikat europejski – YouthPass.